Next week, the price on several cannabis products are going to go up by a dollar at the medical plus recreational marijuana dispensary… The county added more taxes to the expense of selling marijuana, so the dispensary has no choice but to raise the price on every product.
I am most uneasy about the price of edibles going up. I live in a small village plus there is only one medical plus recreational marijuana dispensary in the area. The place has high prices on edibles already plus now they are going to be even higher. I can find packages of edibles in the city that are $10 a piece plus they taste great plus are made out of live resin. In the dispensary near me, I can’t really locate any packages of edibles that are less than $15 each. The cheap packages are not made out of live resin plus sporadically they are not individually wrapped either. I totally prefer my edibles to be individually wrapped. When I choose to open the package, it might be a while before I finish everything. I do not want the edibles to be stale the next time I reach into the bag to grab a delicious berry, raspberry, or orange flavored marijuana treat. Having the edibles individually wrapped ensures a fresh marijuana treat each and every time. The price for all of the edibles at the marijuana dispensary near me are actually going to be closer to $18 now plus I am entirely uneasy about having to spend my savings on such a serious price. I easily hate to drive to the city, even though I might have to make a trip to stock up on edibles after the prices go up a good amount.